אודות

האנשים שברחוב – המרכז לזכויות חסרי בית

אנחנו העמותה הראשונה בישראל שהוקמה במטרה לשנות ולשפר את מציאות החיים של אלפי חסרי בית הגרים ברחובות מדינת ישראל. אנו מתייצבים לפעולה נחושה במטרה לשנות את המדיניות הממשלתית – אשר במקום לעזור לדרי הרחוב לקבל ולממש את הזכויות המגיעות להם – מתנכלת ומפריעה לחייהם, הקשים ממילא.

העמותה מקדמת את המודעות הציבורית לצורכיהם של דיירי הרחוב ויוזמת הפעלת קו חם של מתנדבים שיסייעו לדרי רחוב מול מקרי התנכלויות ובעיות מצד הרשויות והתושבים.

בישראל חיים מעל ל-3000 דרי רחוב הזוכים להתעלמות ציבורית וחוסר מודעות לצרכיהם. עבורם, ועל מנת לעודד מודעות ציבורית לבעיותיהם, הקמנו פרויקט עדויות ראשון מסוגו, במסגרתו דרי הרחוב מספרים למצלמה בצורה גלויה וברורה על החיים ברחוב, ההתנכלויות והקשיים שדרי הרחוב חווים – כדי שהציבור יוכל לקבל את המסר ישירות מהם ו”להסתכל להם בעיניים” אותם באופן אישי.

העמותה מתרכזת בהשפעה על המדיניות הציבורית כלפי דרי רחוב, ופועלת ליצירת קול ציבורי רחב שידרוש יצירת פתרונות דיור ציבורי ליחידים ומדיניות מכבדת מצד הרשויות וגורמי הפיקוח העירוני והמשטרה. העמותה אף מקדמת התוויה רפואית שתאפשר מתן רישיון לקנאביס רפואי לנגמלים מסמים קשים מתוך רצון להקל את תהליך הגמילה הקשה ולהקל עבורם את הטיפול.

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ולעזור לנו בפרויקטים השונים שהקמנו על מנת לעזור ולשפר את חייהם כבר עכשיו. העמותה איננה מקבלת תמיכה משום רשות וכל הפרויקטים שלה יכולים לצאת לפועל רק בזכות מערך מתנדבים ותרומות, נשמח ונודה לכל עזרה מצידכם!

מייסד העמותה - עומר כץ

עומר כץ הוא פעיל חברתי הפועל שנים רבות למען דרי רחוב ורווחתם.

במהלך המחאה החברתית הגדולה הוא התפרסם כאשר אירח בביתו שלושה דרי רחוב שהתגוררו לפני כן ב”מאהל התקווה”, שפונה על ידי משטרת ישראל ועיריית תל אביב תוך כדי אלימות קשה.

במהלך התקופה בה דרי הרחוב התגוררו בביתו של עומר כץ, הוא גילה עד כמה המענה שהמערכת מספקת לדרי רחוב דל ואת ההזדמנויות הזעומות, אם בכלל, שיש לה לשיקום.

כץ הקים את עמותת “האנשים שברחוב”, בכדי לשנות מציאות זו, ליצור מודעות ציבורית ופתרונות מערכתיים ולהקטין משמעותית את מספר חסרי הבית בישראל.

עומר הוא מתכנת במקצועו, נשוי לאישה מקסימה ואב לילד.

אלישבע קרבצוב - אמא ופעילה חברתית בירושלים

לאחר סיום תואר בחקלאות פנתה אלישבע ללמד בתיכון לנוער בסיכון במרכז ירושלים. אלישבע ריכזה מגמת חקלאות קיומית המעניקה תעודת מקצוע לנערים.

במהלך העבודה נחשפה אלישבע לסיפור חייהם הקשה של הנערים ולמצוקה היום יומית שכללה לעיתים גם לינה ברחוב לתקופה ארוכה. בעקבות זאת אירחה אלישבע במשך כחודש נער, בוגר בית הספר אשר נזרק לרחוב, וליוותה אותו בתהליך הקליטה במקום אשר יענה לצרכיו. כך אלישבע פגשה את אוזלת היד של המדינה בטיפול בנוער וצעירים חסרי בית מתמודדי נפש.